Fortepian Cadenza w Budżecie Obywatelskim

Wspólnie stwórzmy przestrzeń, w której na stałe zagości dobra muzyka!

Budżet Obywatelski: Przestrzeń odpowiedzialna społecznie

 

Budżety obywatelskie cieszą się coraz większą popularnością. Zarówno mieszkańcy jak i działacze społeczni chcą mieć istotny wpływ na aranżację przestrzeni publicznej wokół nich. Jednymi z najważniejszych, a często pomijanych, elementów w przestrzeni publicznej są instalacje angażujące lokalną społeczność do obcowania z kulturą i sztuką. Kiedy zewnętrzne siłownie zdobywają coraz większą popularność, nasz fortepian pozwala stworzyć zbalansowaną przestrzeń poprzez wzbogacenie jej w element kultury, który zachęca do gromadzenia się i wspólnego celebrowania przestrzeni muzycznej.

Jako osoby profesjonalnie zajmujące się małą architekturą doskonale wiemy, jak ciężko jest pogodzić wszystkie elementy w przestrzeni publicznej, aby stworzyły jeden, idealny organizm. Wiemy również, jak ciężko jest skompilować swoje pomysły w ramach budżetu obywatelskiego, stąd też nasza inicjatywa – jeżeli planujecie zgłoszenie projektu fortepianu Cadenza, wesprzemy Was w tym procesie od początku do końca! Pomożemy stworzyć pełny zarys instalacji, wybrać lokalizację, stworzyć kosztorys oraz przeprowadzić promocję BO.

Cadenza to nie tylko nasza wizja – to też misja. Chcemy aby nasze fortepiany nie tylko stwarzały przestrzeń publiczną bardziej przyjazną, ale również wtłaczały w nasze życie więcej kultury i sztuki. Chcemy aby każda osoba, bez znaczenia na wiek, wyznanie czy płeć, mogła zasiąść, spróbować swoich sił, a może i w następstwie odkryć ukryty talent. Pamiętajmy, że w każdym z nas jest pierwiastek Chopina, Domańskiej czy Możdżera.

Jak możemy Ci pomóc?

Pomożemy właściwie ustalić domyślną lokalizację fortepianu w oparciu o zapotrzebowanie społeczne i możliwości techniczne.
Ustalimy razem wszystkie niezbędne techniczne zagadnienia jakie należy zawrzeć we wniosku do Budżetu Obywatelskiego.
Przeanalizujemy dokładny koszt instalacji wraz ze wszystkimi niezbędnymi przyłączeniami technologicznymi.
Pomożemy w złożeniu wniosku oraz promocji istoty Budżetu Obywatelskiego pośród lokalnej społeczności.

Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu terytorialnego (najczęściej budżetu miasta), w ramach którego wyznaczona odgórnie kwota wydatków przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez społeczeństwo lokalne (indywidualnie lub przez odpowiednie organizacje).

Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i public governance (nadzoru publicznego, współzarządzania). Od 2013 roku budżety obywatelskie wdrażane są w bardzo wielu miastach i gminach w Polsce. Budżet obywatelski nie ogranicza kompetencji i uprawnień władz lokalnych, które weryfikują zgłaszane propozycje projektów inwestycyjnych.

Aneta Esnekier - Mikołów

"Budżet Obywatelski z jednej strony mocno otwiera samorządy na swoich mieszkańców, a z drugiej zdecydowanie służy pobudzeniu zaangażowania mieszkańców w życie swojej małej ojczyzny. Pozwala wciągnąć ich w proces decyzyjny związany z wydatkowaniem części pieniędzy z samorządowych budżetów. Każdy mieszkaniec ma prawo zgłosić pomysł na co wydać część budżetu miejskiego, a potem przedstawić go mieszkańcom i zaprosić ich do głosowania na dany projekt. W tym roku, złożyliśmy we troje z Anią Liwą i Mateuszem Biesem projekt „Granie na FORTEPIANIE”.

RADNA MIEJSKA - MIKOŁÓW
ANETA ESNEKIER
Mateusz Bies - Mikołów

“Pasaż jesionowy przy zejściu na targ od strony ratusza wydaje się idealną lokalizacją na stworzenie strefy muzycznej i umiejscowienie tam całorocznego fortepianu - z jednej strony mamy tu ścisłe centrum miasta, z drugiej rekreacyjny i spokojny zakątek. Lokalizacja pozwoli na naturalne wykorzystanie stworzonej sceny wśród zieleni. Roślinność i charakter tego miejsca tworzą tu coś w rodzaju naturalnego amfiteatru. Fortepian świetnie wpisuje się w kulturotwórczy charakter miasta i jego muzyczne tradycje, więc może służyć mieszkańcom Mikołowa nie tylko do spontanicznych występów, ale również do organizacji kameralnych występów tak klasycznych jak i rozrywkowych, a w okresie bożonarodzeniowym na przykład do kolędowania.”

DZIAŁACZ SPOŁECZNY
MATEUSZ BIES
Anna Liwa - Mikołów

"W kwestii projektu "Granie na Fortepianie" najistotniejszy jest dla mnie jako mieszkanki Mikołowa, aspekt ogólnodostępności. Dzięki temu każdy kto marzy o grze na fortepianie, będzie miał w Mikołowie takie miejsce, gdzie będzie mógł spróbować swoich sił. Mam również nadzieję, że mieszkańcy Mikołowa odkryją w sobie drzemiące talenty muzyczne, co może zaowocować w spontaniczne koncerty zarówno amatorów jak i profesjonalistów co będzie stanowić nie lada gratkę tak dla mieszkańców jak i turystów. Oczywiście samo miasto także ogromnie zyskuje, gdyż tworzy się nowa strefa kulturalna z kameralnymi koncertami, warsztatami muzycznymi czy nawet plenerowymi lekcjami muzyki."

MIESZKANKA MIKOŁOWA
ANNA LIWA
previous arrow
next arrow